Koostöö viis Põltsamaa tooted Jaapani turule

19. novembril kogunesid Põltsamaa valla turismitegijad klubis Paragrahv, et arutleda nii Põltsamaa kui Jõgevamaa turismimaastikul toimuva üle.

Traditsioonilisel kokkusaamisel arutati Põltsamaaga seotud turundustegevusi, tutvustati Leader projekte nii turismi-, brändi- kui vabatahtlike teemadel, saadi ülevaade Kamari veelauakeskuse ja muuseumi uuendamise seisust ning kuulati Jõgevamaa turismis toimuva kohta.

Turismiinfopunktil tegus aasta

Põltsamaa muuseum ja turismiinfopunkt teeb mitmeid tegevusi selleks, et piirkonda rohkem külastajaid kutsuda: Aasta alguses oldi kohal turismimessidel Tallinnas, Riias ja Vilniuses; kevadel avati uuendatud turismiportaal, kolmes keeles, ja muuseumi kodulehekülg. Külastajate kaasamiseks on läbi viidud küsitlusi, nt „Milline on Sinu lemmiksild Põltsamaal?“ ja „Mida tähendavad Sinu jaoks Eesti lipu värvid?“.

Põltsamaad tutvustavad venekeelsed reklaamid on sel aastal jõudnud TourPressClub väljaandesse, mis on Peterburi piirkonna turismiajakiri, ja Ecolines bussi pardaajakirja. Eestikeelsetest väljaannetest toimis hea koostöö ajakirjadega National Geographic Eesti ja Imeline Ajalugu.

Novembri alguses anti välja Põltsamaad tutvustav uuendatud trükis kuues eri keeles. Lisaks on jätkunud Leader-projekti „Põltsamaal on põnev“ elluviimine, mille raames toimuvad turismitegijate seminarid ja õppereisid.

Külastajad eksootilistest riikidest

Jaanuarist oktoobrini külastas Põltsamaa muuseumit ja turismiinfopunkti kokku 6152 turisti – seda on pisut rohkem kui eelmise aasta sama perioodiga võrreldes. Endiselt on meie põhikülaline eestlane (70%), välisriikidest oli enim külastajaid Soomest, Lätist, Hollandist ja Venemaalt. Samas on lossihoovi tee leidnud turistid ka väga kaugetelt maadelt, nt Brasiiliast, Gambiast, Iisraelist, Koreast ja mujalt. Kogu lossihoovi külastab aastast hinnanguliselt 20 000 turisti.

Põltsamaa tooted esimest korda Jaapani turul

Eesti Maaturismi eestvedamisel on töös Eesti, Läti ja Soome ühisprojekt CAITO, mille eesmärk on suunata maaturismi tooteid Jaapani turule.

Järgmisel nädalal esitletakse Tokyos sealsetele reisikorraldajatele ja pressile kolme riigi ühist tootekataloogi, kuhu kvalifitseerusid ka kaks Põltsamaa turismitoodet: „Kultuuripuhkus Põltsamaa lossis“ ja „Naudi kohalikku elu Tore talus (maisilabürint)“. Esitluse eesmärk on motiveerida Jaapani reisikorraldajaid meie piirkonna tooteid oma reisipakettidesse lisama.

Jõgi – element, mis seob kogu Põltsamaa valla

Et luua Põltsamaast atraktiivsem elu-, töö- ja puhkesihtkoht, on Põltsamaa Vallavalitsus eest vedamas Leader-projekti „Põltsamaa valla kohaturundusstrateegia ja brändi väljatöötamine“. Eksperdina on kaasatud Peep Pedmanson, kes oli koosolekul tutvustamas ideed jõest kui Põltsamaa peamisest sümbolist: „Miks on jõgi meil ainulaadne? Ta on linna/vallaga samanimeline. Ta on väga tugevalt piirkonda integreeritud – saarekesed, sillad, jõekäärud. Lisaks seob ta üles- ja allavoolu Pajusi ning Kamari, samuti ulatub tema mõju Pedja kaudu Puurmanisse.“ Jõestik võiks edaspidi olla Põltsamaa brändi karkass. Selle abil saab kõik senised tugevused – sillad, roosid, loss jm – omavahel terviklikumaks sidustada.

2020. a toob värskeid külastuskohti

Kamari veelauakeskuses on ehitustööd täiel jõul käimas – kes sealt mööda sõidab, näeb, kuidas iga nädalaga järve ääres midagi muutub. Põltsamaa Vallavalitsuse arengu- ja planeerimisosakonna juhataja Kristi Klaose sõnul ootavad järgmisel suvel veenautlejaid veepealne kaablipark koos hüppeelementidega, ujuv veeatraktsioon ning külalisi teenindav hoone koos toitlustusega. Keskuse ametlik avamine jääb augustikuusse.

Muutused on käimas ka muuseumis ja turismiinfopunktis, kus eksponaatide kolimisega on lõpule jõutud ning ehitustööd võivad alata. Arenduse käigus saab loodud külastajate tualettruum, mida seni pole olnud, ja väike seminariruum; laieneb müügipind ja kontoriruumid, muuseumituba saab värskema kuue. Lisaks paigaldatakse sissepääsu juurde invatõstuk, mis võimaldab ratastoolis liiklejatel nüüd mugavalt muuseumit külastada. Muuseum ühes turismiinfopunktiga loodab end uuesti avada mais 2020.

Koosolek lõpetati maakondlike turismiteemadega. SA Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse turismijuht Eveli Jürgenson oli tutvustamas oma rolli maakonnas, milleks on koordineerida ja toetada turismivaldkonda maakonnaüleselt. Selle tegevuse toetamiseks viiakse ellu mitmeid koostööprojekte, millest ka Põltsamaa piirkond loodab kasu saada.


Teele Kaeramaa
Turismispetsialist
Põltsamaa Muuseum ja Turismiinfopunkt