Veebruari alguses osalesid Põltsamaa muuseumi ja turismiinfopunkti esindajad turismimessidel Riias ja Tallinnas. Põltsamaa tutvustamisel olid sel korral fookuses Kamari Wakepark ning uuenev Põltsamaa muuseum.
Talvel toimuvatel turismimessidel osalemine on ettevalmistus suveperioodiks – see on koht, kus tutvustada nii reisikorraldajatele kui lõpptarbijatele oma suviseid plaane – mida uut on piirkonnas toimumas ning millised on kõige ägedamad sündmused. Viimastel nädalatel on Põltsamaa valla turismiuudised jõudnud igasse Balti riiki.
Lätlased ja leedulased on Eestist aina teadlikumad
Jaanuari lõpus toimus Vilniuses turismimess Adventur ning jaanuari alguses Riias Balttour – mõlemal messil oli Lõuna-Eesti väljas ühtse pinnaga. Teiste seas oli kohal ka Jõgevamaa, kust sai infot Põltsamaa turismivõimaluste kohta. Vilniuse messile saatsime maakonna esindusega kaasa Põltsamaa üldtrükised. Kuna need olid leedu keeles, osutusid need Jõgevamaa Turismiinfokeskuse konsultandi Anneli Villemi sõnul populaarseteks ja olid ühed esimesed, mis otsa said. See näitab, et info jagamine kohalikus keeles on oluline. Anneli Vilniuse messist: „Võrreldes 2018. aastaga, mil käisime Adventur-il esimest korda, oli meil sel aastal kordades parem asukoht ning rahvas jõudis kenasti meieni. Eestit teati juba rohkem, iga 6.-7. külastaja oli juba Eestis käinud, peamiselt Saaremaal, Tartus ja Tallinnas. Mitmed tegid uusi plaane Eesti külastamises, just koos perega.“ Kui Vilniuses mess läbi, saabus Põltsamaa muuseumi postkasti kiri, kus Lithuanian Tours reisibüroo soovis leedu grupile giidi lossihoovi. Üks hea näide, kuidas info jagamine kannab vilja!
Riia turismimessil käisime ka ise kohal, kaasas Põltsamaa üldtrükised, Kamari Wakepark-i uued flaierid ja loomulikult Põltsamaa veinid, et degusteerimisi läbi viia. Lätlastele on Põltsamaa juba tuttav paik – enim teati roosiaeda ja veinikeldrit. „Lisaks mäletati tuubitoite ja osati seda aega seostada Põltsamaaga,“ sõnab Põltsamaa muuseumi juhataja Rutt Tänav. Pikk kogemus lätlastega suhtlemisel andis Rutile võimaluse suhelda osaliselt läti keeles. Mitmed tundsid ka huvi, kuidas hääldada meie nimes sisalduvat Õ-tähte.
Põltsamaa on paljude jaoks läbisõidukoht
Messide maratoni lõpetas Tallinnas toimunud Tourest, kus Põltsamaa oli esindatud „Puhka Eestis“ hallis Jõgevamaa pinnal. Lisaks maakonna ja Põltsamaa üldinfole ning Kamari flaierile lisandusid nüüd letti Pajusi mõisamaa ja Lossipäeva värsked infolehed. Põltsamaa oli kõigile messikülastajatele teada-tuntud paik, enamik mainis, et on meilt korduvalt läbi sõitnud. Kuuldes uuenevast muuseumist, uuest wakepark-st ja põnevast maisilabürindist, hakkasid idanema suvised külastusplaanid. Top teemad, mille kohta messil huvi tunti:
- Millal Põltsamaa loss korda tehakse?
- Kus oleks hea seminari pidada?
- Kas roosiaed on ikka avatud ja saab külastada?
- Wakepark – kus see täpselt asub ja mida seal teha saab?
- Millised üritused suvel teie piirkonnas toimuvad?
- Kuhu võiks minna koos lastega?
- Aga ka argised teemad nagu nt: „Mitu apteeki teil nüüd Põltsamaal kokku ongi?“, „Kas Põltsamaa linnast Tallinnasse läheb veel otsebusse ka?“, „Millal järgmine kooli kokkutulek toimub?“ või „Kas *inimese nimi* elab veel Põltsamaal, äkki te teate?“
Meie külastajate seas oli ka armastatud Neil Taylor – Briti reisikorraldaja ja mainekate „Bradt Guide“ reisiraamatute autor – kes on Põltsamaad korduvalt külastanud ning kiitis linna mõnusat atmosfääri. Kokkuvõttes võib öelda, et messikülastajaid andsid Põltsamaad kohta ainult positiivset tagasisidet!
Kiitust pälvis ka meie messiriietus – Põltsamaa triibuseelik ning Katre Arula disainitud roosimotiiviga särgid. Oli mitmeid külastajaid, kes tundsid Katre disaini ära ja tulid sellest rääkima. Tunnustust leidsid ka rinnas kantud Põltsamaa kirjaga sini-valged prossid, mille valmistamisel on tegija, Ilvese savituba, saanud inspiratsiooni omal ajal lossis toodetud portselannõudest. Nii Katre särke kui portselanprosse saab endale soetada lossihoovist.
Tarbija väärtustab kohalikku toorainet
Lisaks oli Tourest-il avatud populaarne „Elamused ja maitsed“ ala, tuues külastajateni Eesti kohaliku toidu. Teiste seas olid kohal Jõgevamaa toidutootjad tunnuslausega „Jõgevamaa katab laua“. Põltsamaa valla toodetest sai mekkida ja kaasa osta käsitööleiba (Leivapuu OÜ), meetooteid (Meemeistrid OÜ) ning vürtsmoose ja glögi (Raudale talu Puurmanist). Leivategija Triin Kuus ütleb, et Jõgevamaa toidutootjate seltskond on väga kokkuhoidev ja rõõmsameelne: „Nendega koos on palju motiveerivam üritustel käia. Toetava tiimina müüakse ka teiste tooteid ühes enda omadega ja see haarab kindlasti kliendi pilku.“ Triin lisab, et neil läks messil võrdlemisi hästi: „Suhtlesime paljude inimestega ja kindlasti laiendasime oma klientuuri. Ostjad tundsid huvi, kas tegemist on 100% mahetootega, mis vilja on leivas kasutatud jms. Kohalik tooraine on inimestele väga oluline ja meil on hea meel, et meie seda pakumegi.“
Maakonna toiduala Tourest messil koordineeris Jõgevamaa Koostöökoda, kõigil Baltikumi turismimessidel osalemist vedas SA Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus. Ühispinnal tegutsesime koos teiste piirkonna turismitegijatega: Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum, SA Kalevipoja Koda, Vudila Mängumaa, Peipsimaa muuseum, Peipsimaa Turism, Voore Puhkekeskus. Oleme suveks valmistumas ja ootame kõiki lahkesti külla!